Google blokuje strony bez certyfikatu (SSL) – rewolucja w IT

Logo firmy Google

Google od lipca 2018 roku — kiedy to wyjdzie najnowsza wersja przeglądarki internetowej Chrome 68 – wprowadza istotne zmiany dotyczące wyszukiwania i wyświetlania stron internetowych. Monopolista od tej chwili będzie w swojej przeglądarce oznaczać wszystkie strony bez szyfrowania jako niebezpieczne, a w wyszukiwarce internetowej znacznie niżej pozycjonował witryny bez certyfikatu SSL.

Czym jest SSL

Certyfikat bezpieczeństwa to popularne zielona kłódka po lewej stronie obok adresu internetowego. Szyfrowanie zapewnia gwarancję wiarygodności strony. Informuje ona, że dane są przesyłane bezpośrednio na serwer, bez ingerencji osób trzecich, a właściciel strony jest znany.

Adres internetowy zaczynający się od hhtps (SSL).

Oznaczanie stron jako niebezpieczne

Wszystkie witryny które nie nie będą posiadały certyfikatu, będą oznaczane jako strony niebezpieczne. Zdecydowanie negatywnie przełoży się to na popularność strony. Klienci i użytkownicy, widząc taki komunikat w przeglądarce, zapewne nie będą chcieli ryzykować i będą opuszczać to miejsce. W Polsce 50% użytkowników korzysta z Google Chrome i utrata takiej części klientów może być bardzo problematyczna. Google będzie również znacznie niżej pozycjonowała takie strony we własnej przeglądarce, co uniemożliwia skuteczną reklamę.