Czy musisz iść na studia by zostać specjalistą IT?

Kawa, jabłko i długopis na książkach i notesach

Co trzeba zrobić, aby zostać programistą lub specjalistą IT?

W ostatnich latach namnożyło się wiele zarówno płatnych jak i bezpłatnych interaktywnych kursów internetowych oferujących wiedzę w conajmniej podstawowym zakresie. Po szerszy zakres można sięgnąć po dokumentację lub książki. Jeśli masz wystarczającą samodyscyplinę i dostęp do wiedzy (która w dzisiejszych czasach jest dostępna bardziej niż kiedykolwiek), wtedy studia mogły by się okazać stratą czasu i pieniędzy.

Przede wszystkim potrzebna jest pasja i niepohamowana chęć zdobywania wiedzy. Warto przyłączyć się do społeczności związanej z daną dziedziną IT, np. poprzez forum lub projekt open-source i nie przestawać na pogłębianiu umiejętności w praktyce.

Okiem pracodawcy

Rozsądny pracodawca lub osoba zlecająca wykonanie projektu nie patrzy w dzisiejszych czasach na papierek, który nie jest gwarancją umiejętności, lecz potwierdzeniem ukończenia studiów, co nie zawsze równa się z wiedzą i umiejętnością wprowadzenia jej w czyn.

Specjalista IT

Gwarancją umiejętności, które poświadczają, że ktoś jest specjalistą w swojej dziedzinie jest portfolio, czyli ogólnie rzecz ujmując – kolekcja wykonanych projektów. Im bardziej dokładniej opisane są poszczególne projekty, zawierające np. linki realnych stron.